Inauguracyjne spotkanie w Kawiarni Opowieści z panem Zenonem Bujnowskim 2009-09-12 , integracja międzypokoleniowa

Pierwszym gościem Kawiarni Opowieści był Pan Zenon Bujnowski, który początek wojny widział w Szczebrzeszynie, a w 1943 roku, jako 11-letni chłopiec, wraz z rodziną (rodzicami i siostrami) został wywieziony do Niemiec. Wcześniej przeżył koszmar obozów przejściowych w Zwierzyńcu, Zamościu i Lublinie. Jego wspomnień z ogromnym zainteresowaniem słuchała młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego i Centrum Szkół Technicznych.

Ciekawość obecnych wzbudziła relacja Pana Bujnowskiego z podróży po Niemczech w ramach tzw. „Pociągu Pamięci” . Są to podróże dla ludzi represjonowanych przez III Rzeszę (finansowane przez antynazistowskie organizacje niemieckie), których celem są spotkania z młodzieżą i mieszkańcami miast interesujących się prawdą o II wojnie światowej. Uczniowie z uwagą wysłuchali opowieści ze spotkania Pana Zenona z Leą Goldmann, wnuczką Niemca, który w czasie wojny służył w Zamościu. Pani Goldmann na spotkanie przyniosła pamiętnik dziadka z tamtych czasów i kilkanaście zdjęć.

Wspomnienia Pana Bujnowskiego uatrakcyjniła multimedialna prezentacja fotografii - starych i tych z podróży - którą wcześniej przygotował uczeń technikum informatycznego, Mateusz Konopielko.