Spotkanie w Kawiarni Opowieści z panią Wandą Wnuk i panem Ryszard Trześniewskim 2010-10-02 , integracja międzypokoleniowa

Dzieci Zamojszczyzny – Pani Wanda Wnuk i Pan Ryszard Trześniewski oraz młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2, laureaci ogólnopolskiego konkursu „Nasi bliscy, nasze dzieje, nasza pamięć” zorganizowanego przez Fundację Polsko – Niemieckie Pojednanie i IPN, byli gośćmi naszej, projektowej Kawiarni Opowieści.

Pan profesor Krzysztof Kustra (zdobywca I nagrody w kategorii opiekunowie zespołów) opowiedział o sukcesie swoich podopiecznych, a wyróżnieni uczniowie o swoich pracach i badawczej pasji. Zdali też relację z pokonkursowej gali, która odbyła się 7 czerwca w Centrum Edukacji Instytutu Pamięci Narodowej.

Na drugą część spotkania złożyły się wzruszające wspomnienia Pani Wandy i Pana Ryszarda, którzy jako dzieci przeszli wojenną gehennę. Młodzież z uwagą, wzruszeniem i - wręcz niedowierzaniem, że można przeżyć takie piekło - wysłuchała ich wspomnień. Tę szczególną lekcję „żywej historii” zakończyły deklaracje uczniów o chęci włączenia się do projektowych działań. Następne spotkanie – za miesiąc.