Polsko – niemiecko – izraelskie spotkanie młodzieży 2015-02-08 , aktualności , inne działania projektowe , współpraca międzynarodowa - inne , archiwum aktualności - 2015

„Zapomniane historie, zapomniani ludzie – młodzież z Polski, Niemiec i Izraela poznaje losy ofiar narodowego socjalizmu” - to tytuł składającego się z trzech etapów projektu, którego etap drugi realizowany był od 1 do 6 lutego w Zamościu. Inicjatorami przedsięwzięcia są Peter Zinke z Norymbergi i Krystyna Rybińska-Smyk, a uczestnikami uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej, Durer Gymnasium w Norymberdze i Youth Village Kfar Silver w Hof Ashkelon. W Norymberdze, pod kierunkiem ekspertów w dziedzinie mediów, licealiści brali udział w warsztatach dotyczących opracowywania audycji radiowych. Tam powstał pierwszy wywiad ze świadkiem historii, w Zamościu osiem, a kolejne zostaną nagrane w Izraelu. Z tych materiałów zostanie skonstruowana seria audycji, które zostaną nagrane w wersji polskiej, niemieckiej i hebrajskiej na płycie CD, a także wyemitowane w norymberskim „Radiu Z”.

W zamojskiej części projektu uczestnicy rozmawiali z “Dziećmi Zamojszczyzny”, dziećmi wojny, panią z tytułem “Sprawiedliwej wśród Narodów Świata” i robotnikami przymusowymi. Zwiedzili też miejsca pamięci na terenie miasta, odwiedzili Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 im. Dzieci Zamojszczyzny i byli w Bełżcu. Miłych wrażeń dostarczyła gościom poniedziałkowa wizyta w Ratuszu i spotkanie z Prezydentem Miasta, Panem Andrzejem Wnukiem.

Projekt finansują: Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (Jugendwerk) niemiecka Fundacja „Pamięć. Odpowiedzialność. Przyszłość”(EVZ) i Fundacja F.C. Flicka.