Jubileuszowa Gala. Relacja z 15-lecia ZCW 2017-12-07 , aktualności , archiwum aktualności - 2017

5 grudnia, podczas Gali Inicjatyw Społecznych członkowie zarządu ZCW, wolontariusze i ich przyjaciele świętowali jubileusz 15-lecia funkcjonowania Stowarzyszenia.

Były tradycyjne podziękowania, dużo pięknych słów i wzruszeń, bo:

- Każda okrągła rocznica prowokuje do wspomnień, refleksji, ocen i podsumowań. 15 lat... niby niewiele, a ile przez ten czas udało się zrobić, ile ważnych rzeczy się wydarzyło! Nie jest łatwo w kilku zdaniach opowiedzieć historię powstawania organizacji, tworzenia czegoś zupełnie nowego, nieznanego na lokalnym gruncie. Jeszcze trudniej oddać atmosferę tych tygodni, miesięcy, lat, zmagań z problemami, ale i satysfakcji, gdy się coś udawało...  Zamojskie Centrum to Stowarzyszenie niezwykłe, tak jak niezwykła jest idea wolontariatu i jej przesłanie”.

Był też wspaniały tort od Prezydenta Miasta, Pana Andrzeja Wnuka „dostarczony” przez Panią Prezydent Magdalenę Dołgan, honorowego gościa Gali i kwiaty od   panów Jana Sadło, Prezesa SM im. J. Zamoyskiego i Witolda Tkaczyka Przewodniczącego Rady Nadzorczej, którzy tym gestem docenili znaczenie ZCW dla mieszkańców miasta i Spółdzielni. Były też kwiaty i upominki od wolontariuszy i zaprzyjaźnionych organizacji.

Ewa Szczepańska i Krystyna Rybińska-Smyk, twórczynie Zamojskiego Centrum,  powtarzają, że zawsze  miały szczęście spotykać na swojej drodze życzliwych dla organizacji przedstawicieli władz samorządowych i biznesu, że komisjom konkursowym przyznającym granty podobały się ich projekty, co spowodowało,  że zamojski wolontariat „urósł w siłę”.

A te 15 lat pracy to: 33 zrealizowane projekty, w tym prawie połowa to projekty i programy międzynarodowe z udziałem przedstawicieli z 21 państw z Europy i świata, tysiące godzin szkoleń i innych działań projektowych, setki wolontariuszy szkolonych i przygotowywanych  do działania, bezcenny dar czasu, wiedzy i umiejętności przekazanych przez koordynatorów i wolontariuszy osobom i instytucjom potrzebującym wsparcia,  ponad 90 tys. godzin pracy  członków Zarządu, ponad 300 zawartych umów cywilno - prawnych w ramach realizowanych projektów, współpraca z 50 instytucjami i organizacjami, kształtowanie przyjaznego środowiska dla  wolontariatu, koordynowanie pracy 21 szkolnych klubów i grup nieformalnych, prowadzenie (do niedawna jedynej w mieście) świetlicy dla seniorów.

Pokazała to wszystko Ewa Szczepańska w swojej prezentacji, ale – tym razem – na wesoło, co bardzo podobało się wszystkim gościom. Podobały się także: okolicznościowe kartki, publikacja,  tradycyjne „zarażanie wirusem dobroci” i hymn, który został odśpiewany na wstępie.

            Dzisiaj Zamojskie Centrum Wolontariatu jest organizacją rozpoznawalną w środowisku lokalnym, w Polsce i  na świecie, organizacją wiarygodną dla ludzi potrzebujących i atrakcyjną dla aktywnych, którzy chcą robić coś dla innych. I to cieszy.

Media o wydarzeniu:

roztocze.net

zamosc.naszemiasto.pl

www.radiozamosc.pl

www.zamojska.pl