Relacja z konferencji podsumowującej 3-letni projekt opieki nad poszkodowanymi przez III Rzeszę mieszkańcami Zamojszczyzny 2012-06-06 , konferencje

Podziel się: Facebook Google+ Twitter

„Modelowy, partnerski system wsparcia mieszkańców Zamojszczyzny i Kolonii poszkodowanych przez III Rzeszę” - to tytuł konferencji, która odbyła się 31 maja w ODK „Okrąglak”. Gośćmi wydarzenia byli przedstawiciele władz miasta, gminy i powiatu, prezesi organizacji kombatanckich, przedstawiciele organizacji pozarządowych, dyrektorzy placówek oświatowych, nauczyciele, beneficjenci projektu i wolontariusze. Przyjechali też partnerzy Zamojskiego Centrum: Jost Rebentisch i Michael Teupen z Kolonii oraz Jakub Deka z Fundacji Polsko – Niemieckie „Pojednanie”.

Po oficjalnym otwarciu konferencji, koordynatorki projektu Krystyna Rybińska – Smyk i Ewa Szczepańska przedstawiły w formie prezentacji multimedialnej i fotorelacji wszystkie działania związane z jego realizacją. Jost Rebentisch zapoznał zebranych z działalnością Federalnego Związku Informacji i Doradztwa dla Ofiar Narodowego Socjalizmu w Kolonii i  i specyfiką pracy na rzecz niemieckich poszkodowanych. Podziękował też za owocną współpracę i nowe doświadczenia, które zdobył w Polsce. Na temat potrzeby integrowania środowiska  polskich ofiar nazizmu, a także otoczenia ich szczególną opieką wypowiadali się także sami zainteresowani, poszkodowani korzystający przez 3 lata z projektowej oferty.

Wszyscy zgodnie stwierdzili, że tego typu działania należy kontynuować. Na zakończenie konferencji jej uczestnicy obejrzeli wystawę zdjęć ilustrujących przedsięwzięcie i  mieli czas na rozmowy kuluarowe przy poczęstunku. Otrzymali też dwujęzyczną publikację pt. „Akademia dobrych praktyk. Metody i formy wsparcia mieszkańców Kolonii i Zamojszczyzny poszkodowanych przez III Rzeszę”, ukazującą z perspektywy niemieckiej i polskiej potrzeby ofiar III Rzeszy.

Krótką relację z konferencji można zobaczyć w Magazynie Miejskim Zamojskiej Telewizji Kablowej z dnia 6 czerwca: